Follow us on Facebook
Follow us on Twitter
Follow us on YouTube

Fixtures

Men Senior Team at Uxbridge
Met League consolidation at Uxbridge.. 
9.12.19  Another bumper week of action with the club consolidating their Met League position at the race in Uxbridge and elsewhere a medal at the Masters Cross Country, County representation for a host of Juniors and club records on the indoor track and for Seyfu Jamaal while winning the Milton Keynes Half Marathon.
 
Met League Fixture 3 – Uxbridge, 7th December 2019
 
Met League Senior Report

The senior women were missing almost a handful of A-team scorers from previous fixtures but still managed to come second on the day, which is really impressive -- and a relief. We're still top of the league, above Victoria Park & Tower Hamlets and Highgate. 
 
Hats off to Rebecca Piggott for more superb cross-country racing, leading to a fifth place finish. Rosa was next in, with Eva Divetain five seconds behind to make it three Heathsiders in the top 20. It was good to have Annabel Litchfield back after the Berlin marathon kept her away from the mud for a bit; next in after Annabel was a steadily improving Emily Reichert, with she and Laura Hunt, who was next over the line for Heathside, making their A-team debut.  
 
Congratulations to Jackie for winning the V55 race and to Satu for finishing second V45. A shout-out also to Sam Taylor, who was racing her first Met League after a good chuck of time off -- nice to have you back.
 
Our men secured a third place in Uxbridge to continue their impressive performance so far this season. The A-team is sitting third in Division one, behind Highgate and Victoria Park, although Woodford are only 54 points behind in fourth. The results point to a close race between Tom Aldred and Charles Hardy, who were separated by two seconds in the end for 21st and 22nd, respectively; Tom was second V40. Roger Maidment was next in for Heathside (43rd and 1st V45), followed by Ewan Gault  (54th), Franceso Melloni (80), Simon Dunderdale (88), Peter Gould (89), Matthew Field (106), Alex Sweet (117), Matthew Wheat (124), Thom Hart (125), and Jack Hardy (153). Those were are 12 to score in Division One.
 
In the Howard Wilson Trophy competition, Heathside is in a three-way tie for the senior title, and in third for the juniors. This is a really interesting competition, as it's for the strongest club overall in those two categories -- in the senior competition it counts men and women performances together, and in the juniors it covers both sexes from U11 up to U17.
 
Next up in the Met League: Ally Pally, 11 January! But don't forget that before that you have a chance to run in the Sunday League in Fairland Valley Park on 22 December, and in the Middlesex Champs on 4th January (register via the portal by Christmas).
 
Met League Junior Report
 
The remoteness of Uxbridge, County commitments and pre-christmas events unfortunately impacted on the number of Juniors taking part with the club unable to put put full teams of 4 in any of the U11 or U13 races.  However the 21 who did performed admirably despite the heavy ground and competitive fields recording 2nd places for Kiara Corkin and 3rd places for Ben Redland and Mimi Blake with Michael Smith the 3rd U15 in the Junior Mens race.
 
The U11’s saw Ben Redland, despite an ongoing leg injury, finish 3rd just caught on the line by an ESM runner.  He now ties for first place overall with the Arthur Phillips of SBH making the two remaining races next year very exciting.  Eden Brown and Rory Wills finished 17th and 29th respectively and as both are U10 showing great potential for next year.  The girls race finished in the same order as the first two this season with Kiara Corkin just trailing Posie Shaw of SBH who has won all three met races this year.  Elkie Baker matched her best Met League position finishing 13th.
 
The U13 boys were depleted with a number running for Middlesex, however Ivor Joslin produced a great run to finish 11th and Eric Beale and Kamran Bakhshi 17th and 20th again both showing promise for next year.  Hattie Munday finishing 4th produced her best Met League finish with Amara Odeogberin also running well to finish 24th.
 
The Junior men were the first age group to negotiate the river crossing Oliver O’Connor was the first home in 8th place with Ruairi McGonagle 13th.  The remainder of this young team were all U15’s with Michael Smith in 20th the 3rd U15 home.  Lucas Maher, Arthur Smith in 47th/48th and Stan Hasson and Avery Dietrich who came in together in 54th/55th places to complete the team.  Mimi Blake is having a strong season and again finished in the top 3, Rose Garrett in 14th and Mia Manttan 21st followed by Maia Hampton Phillips 22nd and the 9th U15.  Fabienne Weston completed the team.
 
So completes the last Junior Cross Country of 2019.  However ith entry deadlines approaching any Juniors wanting to take part in the Middlesex and Southern Championships should let their Coaches or Ruth Miller know asap.  The Met League Race at Ally Pally is also now confirmed as also acting as the U11 and U13 Club Cross Country Championship Race.
 
SEAA Masters and Inter-County Meeting, Oxford, 7th December 2019
 
This weekend saw a number of unfortunate clashes with the Met League.  Not more so than the masters and Inter-County meeting at Oxford.  The club had 5 Juniors representing Middlesex with the County electing not to enter any female teams.  Benjy Bediako was injured and Tynan Parker was ill on the day although he finished the U13B race.  Spike Blake and Jack Davis Black ran in the U15 Boys race finishing in 51st and 60th places.  In the U17 Mens race Thomas Archer (6th) and Jake Evans (24th) helped Middlesex to 4th place in the team event.
 
In the Masters Sarah Swinhoe finished 9th overall and the 5th VW45.  Carl Heap was our only male competitor.  However the plaudits go to Ruth Miller who finished 2nd VW60 and took home some new silverware.
 
ESAA English Schools Cross Country Cup, Derbyshire 7th December 2019
  
Anne Pritchard was part of the Dame Alice Owens team which finished 4th in the Inter Girls age group of the National Schools Cross Country Cup Final in Derbyshire.  Schools had battled through three rounds of competition to get there with Anna finishing a creditable 68th place.
 
Milton Keynes Half Marathon, Milton Keynes, 8th December 2019
 
Seyfu took a break from recording a fastest Park run to take part in the Milton Keynes Winter Half Marathon recording a time of 66.05 to win by over 4 minutes and set a new U20 Half Marathon Club Record.  Seyfu covered the first 3 miles in 14:32 minutes and had an average pace over the whole race of a speedy 3:08 minutes per km.
 
Lanzarote Marathon, Spain, 7th December 2019
 
A number of Heathsiders opted for the sunshine of the Canary Islands to take part in the Lanzarote Half and Full Marathon races.  In the half Marathon Louisa Pointon was the 12th Female and 96th overall with a time of 1:35.01.  Catherine Doherty finished in 241st with a time of 1:45.22.  In the marathon Elinor East finished 44th and the 4th female with a time of 3:19.21.
 
Elsewhere in Cambodia Liam Hazelton recorded a PB of 1:25.38 in the Angkor Wat Half Marathon.
 
Middlesex University Open, Lee Valley Track, Wednesday 4th December 2019

The Middlesex University Open last Wednesday saw Deji Agbede break his club record for the indoor 400m by almost 2 sec.  Seyfu Jamaal won the 3,000m recording the 10th fastest time by and U20m this year.
 
Park Runs

Ally Pally celebrated it’s 5th anniversary with it’s 401st run. Here are the consolidated Heathside results: https://www.parkrun.com/results/consolidatedclub/?clubNum=2017&eventdate=2019-12-7 
 
Consolidated Results
 
Met League 3#
Uxbridge
7th December 2019
 
Senior Men (8,000m 458 runners)
1st D Evans (SBH) 26:29
21st Tom Aldred (V40) 28:01 (2nd V40)
22nd Charles Hardy 28:03
43rd Roger Maidment (V45) 29:08 (1st V45)
54th Ewan Gault 29:33
80th Francesco Melloni 30:12
88th Simon Dunderdale 30:34
89th Peter Gould 30:37
106th Matthew Field 31:04
117th Alex Sweet 31:20
124th Matthew Wheat 31:28
125th Thom Hart 31:30
153rd Jack Hardy 32:08
159th Martin Potter (V50) 32:14
163th Joseph Clemoes 32:22
168th Chris Hartley (V55) 32:26 (2nd V55)
177th David Mccormick 32:40
189th Asmelash Abrha (V55) 32:59
190th Christopher Vincent (V40) 32:59
198th Mark Jefford (V50) 33:09
221st Nicholas Hodges-Gibson 33:45
223rd Jonathan Litchfield (V40) 33:48
225th Andrew Wooding 33:49
234th Dominic Jackson (V55) 34:13
239th Tom Haworth 34:18
246th Lee Connor (V50) 34:28
257th Nick Haward (V45) 34:54
277th Leonard Martin 35:22
281st Ian Anderson 35:25
285th Oliver Negus 35:32
287th Peter Scodie-Ward 35:36
288th Harry Holland 35:39
289th Valentin Valeanu (V40) 35:46
294th Mattthew Cartledge (V40) 36:01
297th James Caven 36:05
303rd Oliver Murray (V50) 36:16
308th Richard Peachment (V50) 36:29
310th Kwasi Agyei-Owusu 36:32
319th Gavin Evans (V55) 37:03
342nd Matthew Taylor 38:14
366th Andrew Johnston (V45) 39:14
371st Joel Hawes 39:38
376th Leo Pemberton (V40) 39:50
378th Andy Law (V40) 39:56
393rd Ben Montilla (V40) 40:40
398th Russell Weston (V55) 41:11
409th David Walton (V55) 41:42
421st Andrew Owen (V50) 42:38
438th Ian Whisson (V60) 44:19
 
Senior Men Division 1
1st Highgate Harriers 1420 pts
3rd London Heathside 959 pts
Overall: 2nd VP&TH 3836 pts, 3rd London Heathside 3095 pts, 4th WG&EL 3041 pts
 
Senior Men Division 2
1st VP&TH B 1299 pts
6th London Heathside B 860 pts
11th London Heathside C 457 pts
Overall: 3rd Ealing Eagles 3293 pts, 4th London Heathside B 3216 pts , 7th London Heathside B 2350 pts
 
Veteran Men Division 1
1st VP&TH 356 pts
2nd London Heathside 319 pts
9th London Heathside B 159 pts
Overall: 1st VP&TH 1067 pts, 2nd London Heathside 975 pts 8th London Heathside B 592 pts
 
Veteran Men Division 2
1st London Front Runners 243 pts
6th London Heathside C 157 pts
Overall: 2nd ESM 759 pts, 3rd London Heathside C 753 pts, 4th Ealing Eagles 618 pts
 
Senior Women (8,000m, 208 runners)
1st E Janes (Herts P) 30:03
5th Rebecca Pigott 32:14
18th Rosa Serafini 33:47
19th Evangelista Divetain 33:52
32nd Annabel Litchfield 34:39
36th Emily Reichert 35:05
52nd Laura Hunt 36:40
53rd Sue Rust (V40) 36:43
55th Lily Woolcock 36:54
59th Tatyana Potiyenko 37:06
71st Ciera Kennedy 37:46
73rd Emily Mckane 37:54
86th Satu Hietanen (V45) 39:00 (2nd V45)
89th Jennifer Wing 39:16
103rd Jaqueline Wastell (V55) 40:27 (1st V55)
104th Jessica Vinluan 40:31
120th Trudy Kearney 41:44
123rd Kimberli Butler 41:59
125th Rebecca Sweet,42:07
136th Sarah Duke 42:48
164th Rebecca Marshall (V40) 44:50
171st Fiona Holland (V60) 46:15
173rd Samantha Taylor 46:26
 
Senior Women Division 1
1st Highgate Harriers 353 pts
2nd London Heathside 321 pts
9th London Heathside B 163 pts
Overall: 1st London Heathside 1061 pts, 2nd VP&TH 967 pts, 7th London Heathside B 588 pts
 
Senior Women Division 2
1st Trent Park 292 pts
6th London Heathside C 156 pts
Overall: 4th VP&TH C 759 pts, 5th London Heathside C 685 pts, 6th SBH 587 pts
 
Veteran Women Division 1
1st VP&TH 96 pts
3rd London Heathside 83 pts
11th London Heathside B pts
Overall: 2nd Barnet&D 344 pts, 3rd London Heathside 317 pts, 10th London Heathside B 129 pts
 
Veteran Women Division 2
1st Ealing Eagles 90 pts
11th London Heathside C 0 pts
Overall: 9th Ealing Eagles B 59 pts, London Heathside C 53 pts, 11th TVH 6 pts
 
Howard Wilson Trophy (Seniors)
1st Highgate Harriers 44 pts (3 wins)
2nd London Heathside 44 pts (2 wins)
3rd VP&EL 44 pts (0 wins)
 
Junior Results
 
U11 Boys (2,000m 54 runners)
1st A Shaw (SBH) 7:56
3rd Ben Redland 8:12
17th Eden Brown (8th U10) 8:52
29th Rory Wills (14th U10) 9:32
 
1st SBH 203 pts
6th London Heathside 116 pts
Overall: 2nd SBH 426 pts, 3rd London Heathside 360 pts, 4th ESM 268 pts.
 
U11 Girls (2,000m 40 runners)
1st P Shaw (SBH) 8:30
2nd Kiara Corkin 8:43
13th Elkie Baker 9:42
 
1st WG&EL 126 pts
5th London Heathside 65 pts
Overall: 3rd SBH 242 pts, 4th London Heathside 206 pts, 5th Barnet & D 179 pts
 
U13 Boys (3,000m 51 runners)
1st Z Jones (SBH) 11:58
11th Ivor Joslin 12:55
17th Eric Beale 13:14
20th Kamran Bakhshi 13:22
 
1st WG&EL 170 pts
5th London Heathside 108 pts
Overall: 1st SBH 569 pts, 2nd WG&EL 522 pts, 3rd London Heathside 403 pts, 4th VP&TH 395 pts
 
U13 Girls (3,000m, 48 runners)
1st A Abdirahman (Hill) 12:36
4th Hattie Munday 13:13
24th Amara Odeogberin 15:08
 
1st TVH 158 pts
7th London Heathside 70 pts
Overall: 1st WG&EL 521 pts, 4th VP&TH 393 pts, 5th London Heathside 271 pts, 6th Harrow 260 pts 
 
Junior Men (4,000m 81 runners)
1st J Kramer (Serp) 14:33
8th Oliver O’Connor 15:27
13th Ruairi McGonagle 15:51
20th Michael Smith (3rd U15) 16:23
47th Lucas Maher (17th U15)17:29
48th Arthur Reed (18th U15) 17:34
54th Stan Hasson (24th U15) 17:50
55th Avery Dietrich (25th U15) 18:00
 
1st Hillingdon 293 pts
4th London Heathside 236 pts
Overall: 1st SBH 1,036 pts, 3rd Hillingdon 977 pts, 4th London Heathside 967 pts, 5th St Mary Richmond 788 pts
 
Junior Women (4,000m 57 runners)
1st J Miranda (SBH) 16:42
3rd Mimi Blake 16:47
14th Rose Garrett 18:29
21st Mia Manttan 18:50
22nd Maia Hampton Phillips (9th U15) 18:53
54th Fabienne Weston (31st U15) 24:03
 
1st SBH 208 pts
4th London Heathside 172 pts
Overall: 1st SBH 581 pts, 2nd London Heathside 537 pts, 3rd VP&TH 484 pts
 
Howard Williams Trophy (Juniors)

1st WG&EL 102 pts, 2nd SBH 100 pts, 3rd London Heathside 93 pts, 4th Hillingdon 83 pts
 
SEAA Inter-county Cross Country Championship
Horspath, Oxford
7th December 2019
 
U13 Boys (91 Runners)
1st G Stubbs (SBH/Herts) 10:46
88th Tynan Parker 12:31
 
U15 Boys (86 Runners)
1st Lewis Sullivan (Suf) 13:06
51st Spike Blake 14:38
60th Jack Davis-Black 14:49
 
U17 Men (81 Runners)
1st M Ali (Mid/Hill) 15:08
6th Thomas Archer 15:35
24th Jake Evans 16:18
 
SEAA Masters Cross Country Championships
Horspath, Oxford
7th December 2019
 
Women (75 Runners)
1st J Briggs (V50) (Arena 80) 24:25 
9th Sarah Swinhoe (V45) 25:32 (5th V45)
41st Ruth Miller (V60) 29:40 (2nd V60)
 
Men (172 Runners)
1st H Bristow (V40) (Brighton & Hove) 31:47
157th Carl Heap (V65) 46:20 (15th V65)
 
ESAA Cross Country Cup National Final
Mount St Mary’s College, Spinkhill, Derbyshire
7th December 2019
 
Inter Girls (U15) (145 runners)
 
1st Ruby Vinton (Ipswich) 11:20
68th Anna Pritchard 13:37
 
Royal Parks Winter 10km Series
Regents Park
8th December 2019
(614 runners)
 
1st P Brown (E London) 34:35
23rd Tom Bedwell (V40) 39:49
148th Shaan Haque 51:00
154th Hannah Jordan 51:13 (26th Female)
 
Milton Keynes Winter Half Marathon
Milton Keynes
8th December 2019
(2,136 runners)
 
1st Seyfu Jamaal (U20) 66:07 PB New Club record
100th Max Peters 1:31.11
 
Middlesex University Open
Lee Valley
4th December 2019
 
400m - 2nd Deji Agbede (U20) 51:19/50:99 PB New Club Record
 
3000m -1st Seyfu Jamaal (U20) 8:42.34
 
Report by Simon Baker with big thanks to Sue Rust and the Club Twitter team.

Back to Top