Follow us on Facebook
Follow us on Twitter
Follow us on YouTube
 

 

Fixture list (PDF) →

Cross Country Fixtures

Club Road Championships, Junior road races & Inter Borough Challenge 

London Heathside 5 Mile Club Champs, Finsbury Park        3/3/19

The inaugural Club 5 Mile road race took place in Finsbury Park,starting with one lap of the track & including 3 times up the hill used in the Parkrun. Seyfu was the comfortable winner, with Joe & Scarlett having a good battle for 2nd and 3rd. Emma was the first lady home, followed by Eilidh and Tatyana.

Thanks go to the organisers, starters, timekeepers of a very successful race, and to Jonathan Litchfield for collating the results below

 

1              Seyfu Jamaal                                    26.18

2              Joseph McKeown                             29.57

3              Scarlett Parker                                  30.08

4              Liam Tollington                                  30.49

5              Tom Fancett                                      30.56

6              Richard Murphy                                31.40

7              Tim Taylor                                         31.43

8              Ben Lewis                                         32.07

9              Mark Jefford                                      32.55

10           Fabio Espirito Santo                          33.37

11           Kris Milovsorov                                  33.46

12           Emma Lakin                                      33.49

13           Rob Bean                                          34.03

14           Max Peters                                        34.52

15           Eilidh Wagstaff                                  36.01

16           Tatyana Potiyenko                            36.04

17           Tammela Platt                                   36.15                    

18           Jessica Vinluan                                 36.20

19           Filipe Cardoso                                   36.41

20           Guillaume Picchois                           36.50

21           Duncan Ray                                      36.56

22           Andrew Hudson                                37.26

23           Daniel Wrapson                                38.06

24           Amanda Bater                                  38.15

25           Angharad Harris                               38.19

26           Hayley Templeman                           38.33

27           Heather Marshall                              40.29    

28           Nilesh Goswami                               41.24

29           Kimberli Butler                                  41.34

30           Sue Eedle                                         41.59                    

31           Laura King                                        42.26

32           Nick DeSausmarez                          43.00    

33           Tara Tapper                                      45.15

 

Junior Road Races and Inter Borough Challenge Race,  3/3/19

Over to Simon Baker for results and reports ;

 Junior Road Races

“ The 3 Junior Road Races for U11 runners not eligible for the Mini Marathon then took place.  Abraham Lock was the first U7 home in the 500m race with Hettie Fletcher the first girl.  The U9’s were next with the race leaving the track for a 1200m loop down to the road and then back up the hill and back onto the track.  Louis Briars Coen was the first boy back and Maya Westgate the first girl.  The U11 race saw a healthy mix of Heathsiders and visitors from Highgate Harriers.  Benjy was the first home registering a time of 3:46 with Kiara Corkin the first girl, she had also run the Highbury Fields Junior Park Run that morning finishing 2nd.”

London Heathside Junior Road races, Finsbury Park, 3/3/19

Under 7  Boys & Girls        500m

1              Abraham Lock                                   1.57       

9              Sebby Brown                                     2.19

12           Giacomo Carniato                              2.37

15           Oscar Kelly                                         2.49

 

Under 9  Boys & Girls      1200m

2              Axel Bournas                                     4.12

4              Laurie Charalambides                       4.27

9              Frido Lawrence                                 4.40

10           Theo Gordon                                      4.43

12           Maya Westgate             ( 1st G )        4.55

13           Idris Cartwright                                   4.56

14           Phoebe Willhoft–King (2nd G )           5.00

15           Leon Brown                                        5.06       

16           Iris Harwood      ( 3rd G )                   5.13

17           Aleya Khadr                                       5.22

 

Under 11  Boys & Girls     1200m

1              Benjy  Bediako                                3.46

4              Joel Briars-Coen                              4.12

5              Kiara Corkin        ( 1st G )                 4.14       

11           Elkie Baker          ( 3st G )                 4.35

13           Cole Harwood                                   4.37

14           Selma Lawrence                               4.38

16           Tristian Willhoft-King                         4.46

17           Yione Carels                                     4.48

19           Joshua Adeoye                                 4.57

22           Sammy McDermott                           5.00

23           Joey Davis                                        5.04

 

 Inter Borough Challenge and Mini Marathon trials.

 “ The club welcomed young runners from across North London  with teams from Camden, City of London, Hackney, Haringey, Islington and Newham to compete for an Inter Borough Trophy and hold trials for the London Mini marathon…

The course of 3000m incorporating one lap of the Park.  The first U13 home was a VPH&TH runner with Tynan Parker the 1st Heathsider in 7th.  Isabella Watkins the first female Heathsider home.  The U15 Boys race was won by Theo Machin Pavey (Highgate Harriers) with Bedo Draskoczy 4th and Lorna Dumbleton the first Heathside girl home.  The Under 17 race was won by Jonah Kramer of Serpentine AC 5 sec ahead of Lemi Mideska with Elle Nchon of VPH&TH the first woman.

The results meant the London Borough of Camden won the Inter Borough Challenge Trophy.

… many thanks to Russell and David for organising the races and Jerry Odlin and the numerous Heathsiders who stood in the rain to time keep, Marshal or help out “

 

Other results-

 South East Schools Cross Country Championships - Harrow - Saturday 3rd March

3000m Mia Manttan 15:53

 

Junior Park Runs - 2000m - Sunday 4th March

Highbury Fields - 2nd Kiara Corkin 8:22

Friary Park - 2nd Ben Redland 8:08, 6th Gus Kendall 8:30

 

MG


Back to Top